"Gastro mahalla" loyihasi Buxoroda
O'zbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qo'llab-quvvatlash vazirligi huzuridagi “Mahalla va oila” ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikda O'zbekiston Gastronomik turizmi assotsiatsiyasi tomonidan "Gastro mahalla" loyihasi yo'lga qo'yilgan edi. Mazkur loyihaning tarğibot tadbirlari davom etmoqda. 3-4- mart kunlari loyihaning dastlabki bosqichida belgilab olingan navbatdagi manzil, Buxoro shahrida joylashgan Kõkaldosh, Xo'ja Bulg'or, Mirzo Fayoz, Gau Kushon, Mavlono Sharif, Mir do'stim, Ko'hna mahallalarida istiqomat qiluvchi ayollar bilan uchrashuv qizğin jarayonlarga boy bo'ldi.
Buxoro shahrining turistik salohiyati avvaldan yuqori bo'lganligi va aholining sayyohlik haqida birmuncha ma'lumotga ega ekanligi sababli loyiha ko'pchilikda katta qiziqish uyg'otdi. Tadbir davomida loyihaning maqsad vazifalari bilan yaqindan tanishish barobarida, ishtirokchilarning ham takliflari tinglandi, ular bilan fikr-mulohaza almashildi.
Seminarning 2-kunida loyihada ishtirok etish istagida bo`lgan ayollarning ro`yxati shakllantirilib, ulardan birining xonadoniga tashrif buyurildi. Xonadondagi shart-sharoitlar bilan tanishildi. Ishtirokchilarga sayyohlarni kutib olish, ular bilan muloqat qilish, ko`rilishi kerak bo`lgan hozirliklar borasida trening o`tkazildi. Xonadon egasiga va qolgan ishtirokchi ayollarga mazkur xonadon misolida zaruriy tavsiyalar berildi.
Shundan so`ng xonadon sohibasi Inobat opa “Gastro mahalla”ga tashrif buyuradigan sayyohlarga tayyorlab bermoqchi bo`lgan taomlaridan biri “Lo`bli qayish” taomi bilan yig`ilganlarni mehmon qildi va haqiqiy o`zbekona mehmonnavozlik an’analari hamda uning aynan Buxoroga xos jihatlarini amalga ko`rsatib berdi.
Loyihaning keyingi bosqichida unda ishtirok etayotgan xonadonlar haqidagi to`liq ma’lumotlar va ularning taomnomalari elektron bazaga joylashtirib chiqiladi.

“Gastro Mahalla” project in Bukhara
Promotion of the Gastro Mahalla project launched by the Gastronomy Tourism Association of Uzbekistan in cooperation with the Research Institute “Mahalla and Family” under the Ministry for Support of Mahalla and Family continues. On March 3-4, the coordinators met with women living in the mahallas of Kokaldosh, Khoja Bulgor, Mirzo Fayoz, Gau Kushan, Mavlono Sharif, Mir Dostim and Kukhna in Bukhara.
The project aroused great interest in Bukhara since the tourism potential of the city is already high and the people have a good understanding of tourism industry. During the event the goals of the project were introduced, the participants expressed their proposals and both sides exchanged views.
On the second day of the seminar, a list of women wishing to participate in the project was formed. The coordinators visited the house of one of them and got acquainted with the conditions in the house. Participants were trained on how to meet tourists, communicate with them and what to pay special attention to. The necessary recommendations were given to the owner of the house and the rest of the participating women on the example of this house.
After that, the hostess Inobat Sharipova treated the guests with one of the dishes called “Lobli Kayish”, which she wanted to cook for tourists visiting the “Gastro Mahalla” and demonstrated the traditions of Uzbek hospitality and its peculiarities in Bukhara.
In the next phase of the project, detailed information about the participating houses and their menus will be placed in the database of the web site and the mobile app.